MUCHAWKA – Głosowanie na RZEKĘ ROKU 2014

Szanowni członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego z kół i okręgów całej Polski Koło PKE „Podlasie” (Okręg Mazowiecki) zgłosiło lokalną rzeke Muchawkę do Konkursu na Rzekę Roku 2014.

Nasza propozycja znalazła się w finale konkursu, wśród 11 polskich rzek.

Prosimy wszystkich o głosowanie na siedlecką rzekę Muchawkę. Jeżeli w finale konkursu nie ma Waszej lokalnej rzeki  zagłosujcie na naszą rzeczkę. Pozwoli to zająć jej jedno z lepszych miejsc wśród finałowej jedenastki.

A teraz trochę o naszej rzece:
Muchawka jest dziką, nieuregulowaną, meandrującą wśród pól i łąk rzeką. Płynie w granicach naszego miasta bardzo blisko terenu rekreacyjnego. To właśnie dzięki spiętrzeniu jej wód powstał siedlecki Zalew, bez którego dzisiaj nie wyobrażamy sobie życia w Siedlcach.
Teren po którym płynie Muchawka jest w dużej części od ponad 10 lat objęty ochroną jako użytek ekologiczny Dolina Muchawki. Dzięki temu mieszkańcy spacerując wkoło Zalewu mogą spotkać stada saren, bażanty, przelatujące żurawie i inne cuda natury zarówno flory jak i fauny. Tereny nad Muchawką były są i zawsze będą wielkim bogactwem Siedlec.
Z rzeką związane są wspomnienia siedlczan, których los rzucił daleko od rodzinnego miasta. To tutejsze plenery są wdzięcznym tematem pięknych fotografii i obrazów siedleckich artystów. Poezja o rzece powstawała dawniej, ale i współcześnie można znaleźć nostalgiczne strofy opiewające jej piękno. W literatura pięknej wystarczy przytoczyć fragment „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego i zachwyty pisarza nad pięknem rzeki w okolicach młyna na Rakowcu. Bagniste tereny wokół Muchawki odegrały historyczną rolę w bitwie pod Iganiami.

Siedleckie Koło Polskiego  Klubu Ekologicznego, Koło „Podlasie”  zgłosiło rzekę do konkursu na RZEKĘ ROKU 2014, gdyż uważamy, że zasługuje na to wyróżnienie. Już to, że została doceniona przez jury i znalazła się w finale konkursu jest promocją naszego miasta i pięknej rzeki na całą Polskę.

Informacje o konkursie na stronie www.zaadoptujrzeke.pl

Głosujcie na Muchawkę – bardzo prosimy!!!

                Zarząd Koła PKE „Podlasie” w Siedlcach
                    Barbara Mileszczyk – prezes

Muchawka-zdjęcia