Polski Klub Ekologiczny zorganizował konferencję pt.
„Zagrożenie zdrowia i życia ludzi przez alweokokozę AE chorobę wywoływaną przez tasiemca wielojamowego roznoszonego przez lisy. Zwiększenie populacji lisa problemem zdrowotnym i przyrodniczym”
Konferencja odbyła się w dniu 7 listopada w godzinach 10:00-14:00 w sali wykładowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, ulica Kopernika 7.
Opis problemu:
Choroba alweokokoza (AE), często kojarzona z borówkami, wywoływana przez tasiemca wielojamowego jest roznoszona przez lisy. Od momentu rozpoczęcia szczepienia lisów na wściekliznę w 2002 r. zaczęto odnotowywać szybki wzrost zarażania się lisów tasiemcem wielojamowym (który u ludzi wywołuje chorobę AE).
Obecnie w Małopolsce oraz na Podkarpaciu poziom zarażenia lisów tym tasiemcem jest wysoki i należy do jednych z najwyższych w Polsce. Ponadto populacja lisów od czasu rozpoczęcia szczepienia przeciw wściekliźnie gwałtownie się zwiększyła. Obecnie lisy są wszędzie – w lasach, wsiach, miastach. To wszystko sprawia, że zagrożenie tą chorobą u ludzi jest wysokie. Po zarażeniu się człowieka jajem tasiemca, bardzo małym, niewidocznym dla oka, rozwija się ona u ludzi w sposób bezobjawowy przez ok. 10 lat. Kiedy pojawiają się jej objawy, choroba jest już bardzo zaawansowana, a objawy podobne są do nowotworu wątroby (z tego względu może być czasami nieprawidłowo diagnozowana). Choroba nieleczona jest śmiertelna.
Ze względu na długi czas rozwoju u wielu osób zarażonych tym tasiemcem mogła się jeszcze nie ujawnić. Jednak istnieje możliwość badań profilaktycznych, dzięki którym można podjąć wcześniejsze leczenie.
Uczestnictwo w konferencji umożliwiło wszechstronne zapoznanie z problemem zarówno od strony medycznej, jak i przyrodniczej oraz pozwoli na podjęcie prawidłowych działań.
Czterech prelegentów w swoich wystąpieniach odniosło się do ważnego problemu, zdecydowanie zbyt mało nagłaśnianego.
Dr Anna Kubajak otwierając konferencję wyjaśniła skąd wziął się pomysł na podjęcie się właśnie tego tematu. Alweokokoza, choroba wywoływana przez tasiemca wielojamowego roznoszona przez lisy, jest dla ludzi chorobą śmiertelną. Rozwija się bezobjawowo od 5 do 15
lat, w rezultacie po wykryciu (objawy podobne są do nowotworu wątroby) leczenie jest bardzo ciężkie i drogie, najczęściej nie przynoszące skutków. Do 2011 roku zdiagnozowano 121 przypadków alweokokozy. Do tej pory bagatelizowano wręcz problem tłumacząc go statystykami – choroba nie jest ważna, ponieważ nie ma jej w statystykach.
Celów konferencji było kilka:
– podjęcie tematu organizacji na terenie kraju badań profilaktycznych dostępnych całemu społeczeństwu, aby móc rozpoznać chorobę we wczesnym stadium i podjąć odpowiednie kroki,
– zwiększenie świadomości społecznej na temat alweokokozy,
– zastanowienie się, czy można podjąć takie działania ograniczające populację lisów, aby nie zakłócić ekosystemu w bardzo drastyczny sposób.
Do pobrania: