Szanowni Państwo,
W dniach, kiedy u nas celebruje się 40-lecie zmian ustrojowych w naszym kraju, na fali których powstał również Polski Klub Ekologiczny, jako pierwsza organizacja pozarządowa w Polsce, tuż obok nas, na Białorusi rozpoczęły się zmiany. Zmiany te najprawdopodobniej wpłyną na przyszłość tego państwa, niezależnie od tego, w jakim kierunku się potoczą. Pomimo stałych represji i niezwykle brutalnych akcji milicji i służb specjalnych, co tydzień odbywają się ogromne kilkuset tysięczne demonstracje w Mińsku, a także i mniejsze w innych miastach Białorusi. Niezwykły jest pokojowy charakter tych demonstracji, pomimo nieustannych prowokacji.
Ostatnio władze zmieniły strategię; zaczęto polować na aktywistów, początkowo na członków Rady Koordynacyjnej, teraz też na osoby z nimi współpracujące. Robią to zamaskowane grupy służb specjalnych, którzy zachowują się jak zwykli bandyci – porywają ludzi i konfiskują laptopy znalezione w ich mieszkaniach. Tak w dniu 6 września została zatrzymana nasza koleżanka Irina Sukhy, Prezeska organizacji pozarządowej Ekodom, jednej z najstarszych organizacji ekologicznych na Białorusi. Irina jest przede wszystkim społecznikiem, angażuje się w wiele akcji np. protest przeciwko elektrowni jądrowej na Białorusi, kraju tak silnie dotkniętego katastrofą w Czarnobylu. Jest zaangażowana w rozwój rolnictwa przyjaznego środowisku i jako jedna z pierwszych wdrażała i rozpowszechniała praktyki permakulturowe. Jest również inicjatorką działań organizacji Ekodom takich jak edukacja dla zrównoważonego rozwoju, rozwój rolnictwa ekologicznego, eko-sztuka, promocja odnawialnych źródeł energii oraz angażowaniu społeczeństwa w podejmowaniu decyzji istotnych dla środowiska.
Jako członkowie Polskiego Klubu Ekologicznego, pamiętając o naszych korzeniach sprzeciwiamy się łamaniu praw człowieka na Białorusi i domagamy się natychmiastowego uwolnienia Iriny Sukhy oraz innych aktywistów bezprawnie zatrzymywanych. Każde państwo ONZ dobrowolnie przyjęło międzynarodowe zobowiązania do poszanowania i przestrzegania praw człowieka. Jeśli ten obowiązek nie zostanie spełniony, społeczność międzynarodowa ma prawo i obowiązek zareagować.