Gdzieś wysoko, w obłokach, jest taka kraina
Gdzie kończą się zmartwienia i radość zaczyna.
Gdzie niebo jest błękitne, tęcza kolorowa,
Chmurki lekkie, puszyste – tam można się schować,
Patrzeć na świat z wysoka i dalej pracować….
14 maja 2025 roku zmarła
ś.p. Jadwiga Kopeć
nasza wspaniała koleżanka, jedna z bardziej aktywnych działaczek Polskiego Klubu Ekologicznego. Była naszym autorytetem w sprawie zrównoważonej ochrony środowiska, planowania przestrzennego, gospodarki odpadami, walcząca o zachowanie obszarów leśnych w nienaruszonym stanie. Jako wieloletnia dyrektorka Wydziału Środowiska UM w Gdańsku już w latach 90-tych zainicjowała i skutecznie koordynowała przekształcenie terenów Pasa Nadmorskiego w obecny Park Reagana. Po przejściu na emeryturę nadal angażowała się w działania na rzecz ochrony środowiska.
Choć dziś żegnamy Cię Gusiu, w cały czas jesteś w naszych sercach, Twoja misja stała się naszą misją, będziemy kontynuować Twoje dzieło, i sposób w jaki je realizowałaś.
Jesteśmy wdzięczni za wszystko co nam przekazałaś, za troskę o ludzi i przyrodę, za wsparcie dobrym słowem i za pokazanie, co znaczy dobroć, uczciwość i zaangażowanie.
Pozostawiłaś po sobie nie tylko wspomnienia, ale i wartości, które będą w nas żyć dalej.
Twoje światło nie zgasło — będzie z nami w naszych myślach, wspomnieniach i codziennych wyborach.
Rodzinie składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Uroczystości pogrzebowe Jadwigi Kopeć
Msza św. 17 maja (sobota) godz. 10:00 Juliusza Słowackiego 79, kościół rzymskokatolicki pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
Wystawienie trumny o godz. 11:30 w Nowej Kaplicy na Cmentarzu Srebrzysko
Jadwiga Kopeć urodziła się w 1942 roku, w Lidzie, w kresowej rodzinie Stołyhwo. Lida była rodzinnym miastem matki i drugim pod względem wielkości miastem Wileńszczyzny – dziś leży na Białorusi. Ojciec pochodził z najdalszych Kresów Rzeczpospolitej – z okolic Połocka, które wskutek postanowień traktatu ryskiego w 1921 roku znalazły się w granicach Rosji Sowieckiej. Następnie II wojna światowa przyniosła zagładę polskiego świata na całych Kresach. Jadwiga miała zaledwie 3 latka, gdy z rodzicami została ekspatriowana do pojałtańskiej Polski. Zamieszkali w Świebodzinie.
Do Gdańska przyjechała jako niespełna 18-letnia dziewczyna, na studia. Był rok 1959, czuło się jeszcze resztki Październikowej „odwilży”. W akademickim harcerstwie poznała swojego męża, Andrzeja Kopcia – chłopaka z Olsztyna, który również przyjechał na studia do Gdańska. Oboje należeli do drużyny “Zodiak”. Jadwiga ukończyła wydział chemii na Politechnice Gdańskiej.
Przez całe dorosłe życie związana była z Wrzeszczem Górnym. Wielu gdańszczan zapamiętało ją jako kobietę z klasą, elegancką i życzliwą.
Od początku lat 90. aż do przejścia na emeryturę Jadwiga Kopeć kierowała Wydziałem Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Jej być może najważniejszym i – co najważniejsze – zrealizowanym projektem było przekształcenie terenów Pasa Nadmorskiego w obecny Park Reagana.
Po przejściu na emeryturę nadal angażowała się w ochronę środowiska jako ekspert i wiceprezes Polskiego Klubu Ekologicznego Okręg Pomorski. Uczestniczyła m.in. w przygotowaniu Społecznej Koncepcji i Inwentaryzacji Przyrodniczej Pasa Nadmorskiego na odcinku Jelitkowo-Brzeźno. W ostatnim czasie propagowała zmianę w Ustawie o Lasach w celu wprowadzenia nowej kategorii: Lasy Aglomeracji Miejskiej oraz podnosiła problem malutkich kaczuszek, które nie mogły wyjść z wody przy zabetonowanych brzegach zbiorników wodnych w Gdańsku. Przez wiele lat była przedstawicielem Okręgu Pomorskiego Polskiego Klubu Ekologicznego w ogólnopolskiej Koalicji Klimatycznej.