Stanowisko ZGPKE w sprawie realizacji projektu „Lasy Energii”

Stanowisko Zarządu Głównego Polskiego Klubu Ekologicznego

w sprawie realizacji projektu „Lasy Energii” polegającego na budowie na terenach zarządzanych przez PGL LP siłowni wiatrowych przez firmę Eurowind Energy

Polski Klub Ekologiczny jest zdecydowanie przeciwny, zarówno realizacji samego pilotażowego, jak również wdrożeniu po nim wersji docelowej projektu „Lasy Energii” polegającego na budowie i eksploatacji, na terenach leśnych zarządzanych przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, siłowni wiatrowych przez duńską firmę Eurowind Energy.

Niezwykle oburzającym i nieakceptowalnym jest też fakt, iż PGL Lasy Państwowe, czyli instytucja zarządzająca mieniem Skarbu Państwa, nie są inwestorem ani deweloperem tego przedsięwzięcia. Ich rola ogranicza się do dzierżawy gruntów oraz pełnienia funkcji partnera wspierającego i obserwatora, a także do merytorycznego nadzoru tzw. „zagadnień leśnych”. Zdumiewające jest, iż pilotaż ten ma na celu identyfikację barier wdrożeniowych oraz zgromadzenie wiedzy i doświadczeń niezbędnych do realizacji podobnych przedsięwzięć w przyszłości. Oznacza to, że nie bierze się w ogóle pod uwagę opcji odstąpienia od realizacji tego projektu post pilotażowego.

Wystarczająco obszernie i merytorycznie o szkodliwości projektu wypowiedziała się Państwowa Rada Ochrony Przyrody w swoim stanowisku z dnia 21 stycznia 2025 r., zatytułowanym – Opinia w sprawie lokalizacji turbin wiatrowych na obszarach leśnych (PROP/2025-003). W tej opinii czytamy, iż „w kwestii szkodliwości takiej lokalizacji wiedza jest satysfakcjonująco szeroka, poparta wieloma badaniami. Nie ma potrzeby powtarzania tych samych błędów. Inwestycje takie i związane z nimi badania nie spełniają warunków dopuszczalności zgody na derogacje od zakazu zabijania gatunków objętych ścisłą ochroną gatunkową”. PROP powołuje się na ponad 100 prac badawczych, które uzasadniają jednoznacznie negatywną opinię naukowców co do pomysłów stawiania wiatraków w lasach. Przesądza opinię głównie wysoka śmiertelność ptaków i nietoperzy na podobnych instalacjach w innych krajach, gdzie została ona bardzo dobrze już zbadana.

 

Zarząd Główny PKE w pełni podpisuje się pod ww. stanowiskiem Państwowej Rady Ochrony Przyrody i apeluje do wszystkich decydentów tego projektu o odstąpienie od jego realizacji.

stanowisko ZG PKE w sprawie projektu Lasy Energii 2025

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.